Inwestycja na lata? Jak długo może posłużyć hala stalowa?
Hale stalowe są prostym i szybkim rozwiązaniem w wielu gałęziach biznesu. Bez wątpienia największymi ich zaletami jest możliwość szczegółowego dopasowania projektu hali do potrzeb Klienta, błyskawiczna – w porównaniu do innych typów zabudowy – realizacja i trwałość konstrukcji.
Czy warto inwestować w hale stalowe?
Hale stalowe powstają nawet w kilkanaście tygodni, bez względu na okoliczności pogodowe. Do ich budowy wykorzystuje się gotowe moduły, zestawiane ze sobą za pomocą solidnych łączeń śrubowych. Konstrukcja może być modyfikowana zgodnie z potrzebami Klienta – od początkowego rozmieszczenia okien, umiejscowienia ścianek działowych, szerokości bram, po rozbudowywanie hali w miarę rozwijania się firmy. Co więcej, taka budowla – choć czasami kojarzona z nieeleganckim blaszakiem – może wyglądać bardzo estetycznie. Doświadczona, korzystająca z wysokiej klasy surowców firma zagwarantuje świetnie prezentujące się budynki.
Takie konstrukcje mogą pełnić różne funkcje. Często wykorzystywane są jako magazyny lub hale produkcyjne. Odpowiednio dostosowane mogą stać się punktami usługowymi, salami sportowymi lub biurami. Szerokie możliwości ingerencji w projekt konstrukcji na niemal każdym etapie budowy zapewniają doskonałe dopasowanie do charakteru działalności Klienta i ergonomię pracy.
Trwałość konstrukcji stalowej
Hale stalowe nie ustępują w efektywności masywnym, murowanym konkurentom. Choć są znacznie łatwiejsze i szybsze w budowie, potrafią być równie trwałe i bezpieczne. Jak każdy budynek użytkowy, warunki i zakres możliwości wykorzystywania hal opisane są między innymi przez Prawo Budowlane i ustawy Ministra Infrastruktury.
Przepisy określają nie tylko zasady planowania, konstrukcji i przeznaczenia budynków, ale wskazują również warunki ich użytkowania. W regulacjach znajduje się także lista obowiązków właścicieli budynków: niezbędnych kontroli technicznych i przeglądów. Warto pamiętać, że stosowanie się do nich ma na celu przedłużenie funkcjonalności i bezpieczeństwa użytkowania budowli.
Na trwałość hali stalowej wpływa wiele czynników. Już na etapie planowania budowy należy dokładnie zapoznać się z ofertą producenta hal stalowych. Kluczowymi decyzjami są wybory rozwiązań technologicznych, jakości materiałów, typu zabezpieczenia najbardziej strategicznych elementów konstrukcji. Firma kompleksowo i profesjonalnie zajmująca się konstrukcją hal zadba o odpowiednie zabezpieczenie tworzywa, ocynkowanie go i galwanizację (wytworzenie odpowiednich powłok). Przemyślane rozwiązania przygotowane przez fachowców mogą znacznie przedłużyć dobry stan hali i uodpornić ją na usterki.
Jak długo hala stalowa nadaje się do użytku?
Norma europejska przewiduje około pięćdziesięcioletni okres użytkowania hal stalowych. Oczywiście nie oznacza to, że dzień po przekroczeniu tego terminu budynek rozpadnie się w pył. Regularne kontrole stanu technicznego hali stalowej, bieżące naprawianie ewentualnych usterek, prace konserwatorskie i dbanie o dobry stan konstrukcji mają duży wpływ na długość jej użytkowania. Jest to więc inwestycja na długie lata. Jak zostało już wspomniane, w przypadku, kiedy rozwój firmy przerasta możliwości produkcyjne lub magazynowe hali, dzięki jej modułowej konstrukcji w prosty sposób można ją dowolnie powiększyć – to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać. Hala rośnie razem z firmą, co pomaga zaoszczędzić fundusze, czas i wysiłek logistyczny, jaki wiązałby się ze zmianą miejsca na nowe i obszerniejsze.
Jak dbać o halę stalową?
Hale stalowe nie wymagają skomplikowanych, specjalistycznych zabiegów. Co oczywiste, należy regularnie kontrolować ich stan konstrukcyjny tak, aby nieustannie zapewniały najwyższe standardy bezpieczeństwa. Prawidłowo użytkowane konstrukcje stalowe są mniej narażone na poważne usterki niż inne budowle, jednak zawsze należy pamiętać o odpowiedniej ich konserwacji. Ewentualne uszkodzenia można w prosty sposób usunąć poprzez usunięcie jednego blaszanego elementu i zastąpienie go nowym.
Do obowiązków właściciela należą takie zadania jak coroczne czyszczenie rynien i innych instalacji, smarowanie zawiasów odpowiednimi środkami. Zimą, podczas obfitych opadów śniegu konieczne jest odśnieżanie konstrukcji. Mycie budynków jest proste: wystarczy użyć do tego myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego.
Hale stalowe są nie tylko proste i szybkie w budowie, ale też maksymalnie dopasowane do potrzeb firmy. Ich utrzymanie nie jest kosztowne, a wszelkie uszczerbki można zlikwidować w prosty sposób. W miarę rozrastania się przedsiębiorstwa, hala rośnie razem z nim – możliwe jest dobudowanie lub powiększenie wybranych modułów. Wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem może posłużyć nawet pięćdziesiąt lat.