Hale stalowe kiedyś a dziś — co się zmieniło w ich budowie?
Hale stalowe stanowią alternatywę dla tradycyjnych budynków murowanych. Cenione są przede wszystkim za krótki czas realizacji budowy, wysoką wytrzymałość, możliwość łatwego rozbudowania konstrukcji. Nowoczesne hale tworzone są do celów magazynowych, handlowych, produkcyjnych, logistycznych, rolniczych, ale nie tylko. Coraz częściej konstrukcje ze stali funkcjonują jako obiekty sportowe, targowe czy nawet biurowe.
Wydawać by się mogło, że konstrukcje ze stali to domena współczesności. W praktyce jednak mają one bardzo długą historię, sięgającą czasów rewolucji przemysłowej, a nawet dalej.
Hale stalowe w przeszłości
Powszechne zastosowanie stali ma bezpośredni związek z rewolucją przemysłową, której początki datowane są na XVIII w. Wraz z zachodzącymi zmianami technologicznymi powstawało coraz więcej zaawansowanych wyrobów stalowych, w tym różnorodne konstrukcje budowlane. Najbardziej znamienitym i najpopularniejszym tego świadectwem jest wieża Eiffla, która stanowi ażurową konstrukcję kratową z kutej stali.
Do innych znanych hal zaliczamy m.in. Halę Maszyn stworzoną na Wystawę Światową w 1889 r., która miała 427 m długości, 117 m rozpiętości i 46 m wysokości. Kolejnym spektakularnym przykładem zastosowania stali w budownictwie jest 102-kondygnacyjny Empire State Building, zbudowany w 1931 r. w Chicago.
Przykładów takich spektakularnych obiektów stalowych jest na świecie wiele. Powstające obecnie obiekty nie mają jednak zaskakiwać swoimi rozmiarami, lecz przede wszystkim wyróżniać się użytecznością. To właśnie ze względu na ich najważniejsze zalety użytkowe stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych budynków murowanych, które do tej pory wiodły prym.
Hale stalowe dziś
Współcześnie hale stalowe zapewniają niemal nieograniczone możliwości już na etapie projektowania, co stanowi ich podstawową zaletę. Każdy taki obiekt może zostać idealnie dopasowany do konkretnych oczekiwań inwestorów oraz przeznaczenia budynku. Dzięki temu powstają nowoczesne konstrukcje o różnych powierzchniach i wysokościach.
CZYTAJ TAKŻE: Hala stalowa w Everett – największa hala stalowa na świecie
Hale stalowe to nie tylko przestronne magazyny, centra logistyczne czy powierzchnie produkcyjne, ale również biura, obiekty sportowe czy konferencyjne. Wnętrze obiektów ze stali można dowolnie zaaranżować, dlatego zakres ich zastosowania jest bardzo szeroki.
Współczesne hale stalowe powstają znacznie szybciej niż obiekty murowane i — co ważne — można je w zdecydowanie łatwiejszy sposób rozbudować czy modyfikować. Doceniają to przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy dostosowują specyfikę swoich działań adekwatnie do zmieniającej się sytuacji rynkowej.