Jak przebiega proces demontażu hali stalowej?
Do najważniejszych zalet hal stalowych zaliczamy funkcjonalność i mobilność. Pozwalają one na demontaż — zarówno w celu rozbiórki, jak i ponownego montażu na nowym miejscu. Warto przy tym pamiętać, że prace związane z demontażem są równie angażujące i wymagające co czynności związane ze wznoszeniem konstrukcji. Niezbędny jest stosowny plan działania, sprzęt, a przede wszystkim doświadczona i odpowiednio wykwalifikowana ekipa. W tym przypadku zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy, która specjalizuje się w budowie hal stalowych, a także zapewnia usługi z zakresu ich demontażu.
Etapy demontażu hali stalowej: przygotowanie
Zarówno montaż, jak i demontaż hal stalowych przebiega dość sprawnie, szczególnie porównując ten rodzaj konstrukcji do obiektów wznoszonych tradycyjnymi metodami. Niemniej wyróżniamy kilka etapów, które są niezbędne do prawidłowej realizacji prac.
Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie do demontażu. Najpierw należy opracować szczegółowy plan i harmonogram prac. Wszystkie czynności realizowane są przez fachowców zgodnie z opracowaną wcześniej dokumentacją.
Kolejnym etapem jest stosowne zabezpieczenie terenu, na którym będą realizowane prace rozbiórkowe. Niezbędne jest odłączenie obiektu od wszelkich instalacji dochodzących do budynku. Na początku demontuje się instalacje elektryczne. Następnie należy zdemontować i zabezpieczyć poszczególne elementy wewnątrz i na zewnątrz hali, np. urządzenia, oprawy oświetleniowe, podwieszane sufity, ścianki działowe, drzwi itd.
Jeśli w obiekcie występują elementy murowane, np. ściany, muszą zostać wyburzone — najczęściej manualnym młotem. Następnie pozostaje rozbiórka kominów i murków ogniowych.
Etapy demontażu hali stalowej: rozbiórka konstrukcji nośnej
Dopiero po odpowiednim przygotowaniu obiektu, można przejść do właściwych prac demontażowych konstrukcji, które polegają na rozbiórce konstrukcji nośnej hali. Na tym etapie usuwane są elementy nośne — słupy, belki, wzmocnienia itd. Czynności realizowane są od góry do w dół, zatem usunięciu podlegają dach i belki. Rozbiórka połaci dachu odbywa się przy pomocy specjalistycznego sprzętu, najczęściej podnośników, ale również rusztowań czy dźwigów. Demontowana jest stolarka okienna, wszystkie rynny i rury spustowe. Trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie prace wymagają działania etapowego i bardzo precyzyjnego, aby konstrukcja zachowała swoją stabilność.
Gdy wyżej opisane czynności zostaną wykonane, można przejść do rozbiórki ścian. Elementy łączone śrubowe najczęściej demontowane są poprzez odkręcenie śrub. Można je również rozciąć palnikiem lub mechaniczne. Części zespawane muszą być rozcięte.
Najczęściej demontaż hali stalowej wymaga również rozbiórki posadzki, ław czy stóp fundamentowych. W tym przypadku zastosowanie znajduje koparka lub ładowarka.