Konserwacja hal stalowych
Hale stalowe stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem konstrukcyjnym. W ten sposób tworzone są obiekty m.in. przemysłowe, magazynowe, handlowe czy rolnicze. Do głównych zalet tego rozwiązania należy zaliczyć m.in. szybką i tanią realizację oraz lekką i wytrzymałą konstrukcję.
Podobnie jak każdy inny budynek, tak i hale stalowe pod wpływem eksploatacji oraz ekspozycji na działanie wielu czynników atmosferycznych mogą ulegać zniszczeniu. Dlatego bardzo ważne jest wykonywanie regularnych przeglądów oraz prac konserwacyjnych, aby obiekt przez jak najdłuższy czas był bezpieczny, estetyczny i funkcjonalny. Różnego rodzaju nieprzewidziane uszkodzenia mechaniczne, jak i skutki codziennego użytkowania nie stanowią zagrożenia dla nośności hali stalowej. Niestety mogą one ujemnie wpływać m.in. na walory wizualne. Ważne jest zatem, aby przeprowadzać profesjonalny serwis hal stalowych, podczas którego możliwe będzie wykrycie oraz usunięcie wszelkich defektów.
Korodowanie elementów stalowych
Niektóre elementy konstrukcyjne mogą być szczególnie narażone na występowanie czynników korozyjnych, dlatego bardzo ważna jest regularna kontrola. Miejsca, które zaczynają korodować, należy starannie oczyścić i zagruntować, a następnie zabezpieczyć odpowiednimi nawierzchniowymi środkami tworzącymi powłokę antykorozyjną.
Niezbędne naprawy i wymiany
W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek defekty, konieczne jest wykonanie stosownych napraw. Jeśli naprawa nie jest możliwa lub też jest nieopłacalna, należy w ramach prac serwisowych dokonać stosownej wymiany.
Bardzo często istnieje konieczność naprawy dachu. Najczęściej prace naprawcze związane są np. z dociepleniem pokrycia dachowego poprzez użycie membran PCV, wymianą rynien czy obróbką szczytów albo świetlików połaciowych.
Niezależnie od tego, jakie prace serwisowe są niezbędne, należy zlecać je przede wszystkim profesjonalnym i wyspecjalizowanym firmom, które w sposób umiejętnie zadbają o stan techniczny konstrukcji. Istotne jest, aby w porę reagować na powstające usterki. Im wcześniej są one wykryte, tym mniejsze koszty późniejszych prac naprawczych.